• Zebranie z rodzicami
          • Zebranie z rodzicami

          • Planowane na dzień 17 listopada zebranie z rodzicami nie odbędzie się w formie stacjonarnej. Wychowawcy klas skontaktują się z rodzicami w wybranej przez siebie formie w celu poinformowania o bieżących ocenach, frekwencji i sprawach szkolnych.

             

        • NOWOŚCI W BIBLIOTECE - ZNAJDZIESZ NAS NA PÓŁCE...
          • NOWOŚCI W BIBLIOTECE - ZNAJDZIESZ NAS NA PÓŁCE...

          • Począwszy od początku września br. do chwili obecnej, tj. 16 XI , nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o  105 egzemplarzy. Złożyły się nań książki zakupione ze środków własnych szkoły oraz darowizny. Dzięki zakupowi uzupełnione zostały zestawy lektur przede wszystkim dla klasy trzeciej. Na półkach przybyło: „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza,  „Innego świata” Gustawa Herlinga – Grudzińskiego, „Procesu” Franca Kafki,  „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, „Granicy” Zofii Nałkowskiej, „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta i „Pożegnania z Marią i innych opowiadań” Tadeusza Borowskiego. W formie darowizny otrzymaliśmy od Spółki „Books” po kilka egzemplarzy „Jądra ciemności” Josepha Conrada i „Glorii victis” Elizy Orzeszkowej.
        • KTO  KOCHA – MAŁE  MU  OGROMNIEJE  I  LADA  PROMYK  ZOLBRZYMIA  NADZIEJĘ.   Cyprian Kamil Norwid
          • KTO KOCHA – MAŁE MU OGROMNIEJE I LADA PROMYK ZOLBRZYMIA NADZIEJĘ. Cyprian Kamil Norwid

          • Wśród patronów 2021 roku ustanowionych przez Sejm RP znalazł się Cyprian Kamil Norwid. W podjętej przez Sejm uchwale można przeczytać: „Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida”.  Analogiczną uchwałę podjął również Senat RP.
               

        • BUDZENIE  ZACIEKAWIENIA  POMORZEM  ŚRODKOWYM: Z  WIZYTĄ  W  IZBIE  TRADYCJI  REGIONALNEJ
          • BUDZENIE ZACIEKAWIENIA POMORZEM ŚRODKOWYM: Z WIZYTĄ W IZBIE TRADYCJI REGIONALNEJ

          •          Począwszy od 15 X uczniowie klas pierwszych i drugich mają możliwość obejrzenia w Izbie Tradycji Regionalnej  dwóch stałych wystaw, a mianowicie ekspozycję poświęconą historii miasta Białogard  i regionu oraz kolekcję odznaczeń Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP  od 23 XII 1995 r. do 23 XII 2005 r.                                                                                                                                                                
        • PIERWSZOKLASIŚCI  W  IZBIE  TRADYCJI  REGIONALNEJ
          • PIERWSZOKLASIŚCI W IZBIE TRADYCJI REGIONALNEJ

          • Uczniowie wszystkich klas pierwszych w dniach od 7 do 13 X br. mieli możliwość zapoznania się z książkami z prezydenckiej biblioteki Aleksandra Kwaśniewskiego zgromadzonymi w Izbie Tradycji Regionalnej. Trudno w ciągu około czterdziestu minut zaprezentować chociażby te najbardziej unikatowe, najpiękniej wydane czy z dedykacjami znanych osób przede wszystkim ze świata polityki. A jednak zabieg ten udał się p. Patrycji Bazylińskiej i p. Marcinowi Baranowi, pracownikom placówki, którzy w sposób interesujący zaprezentowali księgozbiór zwracając uwagę na egzemplarze szczególnie ważne i cenne oraz umożliwili fizyczny kontakt z większością woluminów. Mimo szczupłości czasu przeznaczonego na pobyt w Izbie, młodzież nie tylko zetknęła się ze zbiorem książek oraz została poinformowana na temat kulturalnych przedsięwzięć czytelniczych organizowanych przez Białogardzką Bibliotekę Publiczną im. Karola Estreichera, ale i obejrzała wystawę prac polskiego artysty malarza Wojciecha Sawilskiego* udostępnioną w podziemiach Izby.

          • Dzień Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej

          •   W dniu 13.10. 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz Dnia Patrona Szkoły. Podczas uroczystości odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy tym samym zostali oficjalnie przyjęci w poczet społeczności naszego liceum. 

        •  DESZCZ  NAGRÓD W  JESIENNEJ  EDYCJI  KONKURSÓW  BIBLIOTECZNYCH
          • DESZCZ NAGRÓD W JESIENNEJ EDYCJI KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH

          • We wrześniu  szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas pierwszych, drugich i trzecich konkursy biblioteczne, które w kolejności były zatytułowane tak: HUMANISTYCZNY „GROCH  Z  KAPUSTĄ”; DUDEKÓWNA  SZŁA  Z  PANEM  PIÓRO;  ZAMEK  W  ZAMKU. Z zaproszenia skorzystało łącznie 211 osób, które na miarę swoich możliwości starały się wykonać jak najlepiej konkursowe zadania.                   
        • ROZSTRZYGNIĘCIE  KONKURSU  BIBLIOTECZNEGO  DLA  KLAS  PIERWSZYCH  W EDYCJI  JESIENNEJ
          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH W EDYCJI JESIENNEJ

          •           Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego  HUMANISTYCZNY „GROCH   Z  KAPUSTĄ” przystąpiło  75 osób,  które - za wyjątkiem dwu -  pracowały w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać  7 różnego typu zadań, np. : napisać, co znaczą podane regionalizmy: świętojanki, cóś, sklep , …, a także przysłowia i powiedzenia: „Nito, ni sio, ni owo. ”, „Fora ze dwora!”, „Przyszła koza do woza.”, … ; wskazać co jest starsze, a więc wynalezione wcześniej, np. telefon czy radio, saksofon czy gramofon, a także kto był starszy, a więc urodził się wcześniej, np. Anna Jagiellonka czy Stefan Batory, Władysław Wygnaniec czy Mieszko Stary; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych  do Olimpu”: Achillesa, Perseusza, Heraklesa, … ; wyjaśnić podane hasła typu „lansik”, „trybić”, „rules”, … .   
        • ROZSTRZYGNIĘCIE  JESIENNEGO  KONKURSU  BIBLIOTECZNEGO  DLA  KLAS  DRUGICH: „DUDEKÓWNA  SZŁA  Z  PANEM  PIÓRO”
          • ROZSTRZYGNIĘCIE JESIENNEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS DRUGICH: „DUDEKÓWNA SZŁA Z PANEM PIÓRO”

          • Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich jesienny konkurs biblioteczny zatytułowany „Dudekówna szła   z panem Pióro ”. Wzięły w nim udział 44 osoby, które  pracowały   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 7 różnego typu zadań, np. :  uchwycić różnicę między parami wyrazów i wyobrazić sobie sytuację, w której mogą być one użyte(np. rzewnie - żywnie; status - statut); wskazać środowisko, dla którego charakterystyczne jest używanie przywołanych wyrazów i zwrotów (np. chata, fura, starzy, kolo; docisnąć do dechy, lewy kurs, kicha nawala, wyciągnąć setkę), podać właściwą wskazaną formę rzeczowników i wyrażeń (np. N l. mn. wyrażenia „dobre dziecko”; D l. poj. rzeczownika „siemię”); odnaleźć błędy w zdaniach i tak je przekształcić, by były poprawne(np. Przyjeżdżając w piątek, padał deszcz; Czy można dosypać cukier do cukiernicy?); podać nazwę polskiego miasta, w którym znajdują się np. Dwór Artusa  czy Mysia Wieża. Była też zagadka zilustrowana dziesięcioma laurkami, wśród których jedna była przeznaczona dla Adama Mickiewicza – należało ją wskazać i napisać, dlaczego właśnie ta.                         
        • JESIENNY  KONKURS  BIBLIOTECZNY DLA  KLAS  TRZECICH  „ZAMEK  W  ZAMKU” ROZSTRZYGNIĘTY
          • JESIENNY KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS TRZECICH „ZAMEK W ZAMKU” ROZSTRZYGNIĘTY

          • Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny pod hasłem  „Zamek w zamku ”. Przystąpiły do niego  93 osoby, które za wyjątkiem pięciu zespołów , pracowały  w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np. : rozpoznać po twarzach  i przedmiotach trzymanych w rękach/znajdujących się obok,  jacy polscy pisarze/poeci znajdują się  na dziesięciu portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena (np. Jan Kochanowski /lipa, Bolesław Prus/lalka, Henryk Sienkiewicz/płonąca pochodnia, miecz) ; uzupełnić związki frazeologiczne (np. podobni do siebie jak …, przeczytać od…, smalić…); podać dwa zupełnie różne znaczenia  wyrazów i form gramatycznych (np. zasada, koło, bal).

        •           „MORALNOŚĆ  PANI  DULSKIEJ”.  NA  MARGINESIE  10. NARODOWEGO   CZYTANIA.
          • „MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ”. NA MARGINESIE 10. NARODOWEGO CZYTANIA.

          • W 2012 roku Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zainicjował ogólnopolską czytelniczą akcję, która zapoczątkowała wspólne czytanie największych dzieł polskiej literatury. Tegoroczne, już dziesiąte, miało miejsce 4 IX.  Pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, jak Polska długa i szeroka, a i poza jej granicami,  czytany był młodopolski dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

        • Zebranie z rodzicami
          • Zebranie z rodzicami

          •  W dniu 8 września odbędzie się zebranie z rodzicami według harmonogramu:

            - godz. 16.30 spotkanie rodziców uczniów klas pierwszych z Dyrektorem szkoły w auli

            - godz. 17.00 spotkanie rodziców uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich z wychowawcami w klasach.

            Zapraszamy

        • 14 czerwca. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
          • 14 czerwca. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

          • 8 VI 2006 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.  Ustanowiony przez Sejm dzień  jest hołdem pamięci wszystkich ofiar zbrodni hitlerowskich.

            Jest on obchodzony w Polsce co roku 14 VI w rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów z okupowanej przez Niemców Polski  do wybudowanego decyzją władz niemieckich z 27 IV 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia KL Auschwitz, co miało miejsce 14 VI 1940 roku. Transport ten liczył 728 mężczyzn przywiezionych z więzienia w Tarnowie, wśród których znaleźli się m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, robotnicy i inteligenci, a także kilku polskich Żydów. Pociąg składał się z wagonów osobowych drugiej klasy. Po przybyciu do Auschwitz więźniowie otrzymali numery od 31 do 758 i zostali umieszczeni w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, opodal terenu dzisiejszego Muzeum Auschwitz. Obóz nie był jeszcze gotowy na ich przyjęcie. Spośród wtedy przywiezionych wojnę przeżyło 298 osób.

        • WAKACJE  Z  … KRYSTYNĄ  NEPOMUCKĄ
          • WAKACJE Z … KRYSTYNĄ NEPOMUCKĄ

          • Parafrazując  tytuł jednej z książek Krystyny Nepomuckiej,  uznanej polskiej pisarki, autorki wielu artykułów i ponad  30 powieści, „Wakacje z Penelopą”,  szkolny bibliotekarz proponuje wakacje z …Krystyną Nepomucką.       
        • FINAŁ  KONKURSU  BIBLIOTECZNEGO  W  RAMACH  TYGODNIA  BIBLIOTEK  2021
          • FINAŁ KONKURSU BIBLIOTECZNEGO W RAMACH TYGODNIA BIBLIOTEK 2021

          • Tegoroczny termin konkursu bibliotecznego zorganizowanego przez szkolnego bibliotekarza w ramach XVIII edycji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek przebiegającego pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece” uległ przyspieszeniu, a i wydłużeniu z tygodnia do …aż pięciu, co w założeniu miało pozwolić wziąć udział w konkursie także uczniom klas trzecich, którzy lada dzień ukończą naukę.
        • Osoba i wychowanie do wartości.
          • Osoba i wychowanie do wartości.

          • Wychowanie i samowychowanie to najważniejsze i najtrudniejsze zadanie przed jakim staje człowiek. Wielką radość przynosi spotkanie z dojrzałą i szlachetna osobą. Podstawą odpowiedzialnego wychowania jest antropologia personalistyczna: personalizm traktuje człowieka jako osobę, której niezwykła godność i możliwość rozwoju nie mają żadnego odpowiednika w świecie rzeczy i zwierząt.  Wychowanie to pomaganie wychowankowi, by coraz lepiej rozumiał i coraz dojrzalej kochał siebie i innych. Istotnymi elementami wychowania personalistycznego są formacje następujących sfer: cielesnej, dojrzałości postawy wobec płciowości, seksualnej, dojrzałości intelektualnej, emocjonalnej, wrażliwości moralnej, duchowej, społecznej i religijnej.                                                                           
        •             „Znajdziesz mnie w bibliotece”
          • „Znajdziesz mnie w bibliotece”

          • „Znajdziesz mnie w bibliotece” tak brzmi hasło tegorocznej XVIII już edycji ogólnopolskiego  programu jakim jest Tydzień Bibliotek. Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, świętować będziemy go w formie on – line, przy czym szkolny bibliotekarz ma nadzieję, że jak dotychczas będziemy razem. Ze względu na obecny trudny czas zdominowany przez pandemię, nasz szkolny Tydzień Bibliotek rozpocznie się i zakończy wcześniej, co spowoduje jego wydłużenie oraz pozwoli także uczniom klas trzecich wziąć udział w przygotowanym przez szkolnego bibliotekarza wiosennym konkursie bibliotecznym zorganizowanym w ramach TB, który będzie widniał na stronie szkoły i na ogłoszeniach w Librusie do 25 IV -  najpóźniej tego dnia  należy przesłać do szkolnego bibliotekarza rozwiązania. Na laureatów czekają ATRAKCYJNE  NAGRODY.

  • Aktualności

    • Kontakt

      • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
      • stacjonarny: 94 312-23-31 komórkowy: 519 849 355
      • ul. Grunwaldzka 46 78-200 Białogard Poland
      • Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
      • ePUAP /LO_Bialogard/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych