• ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS TRZECICH: „ZAMEK W ZAMKU”
     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS TRZECICH: „ZAMEK W ZAMKU”

     • Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny pod hasłem  „Zamek w zamku ”. Przystąpiły do niego  42 osoby, które pracowały indywidualnie. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np.:  rozpoznać po twarzach  i przedmiotach trzymanych w rękach/znajdujących się obok,  jacy polscy pisarze/poeci znajdują się  na portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena . Było ich 10. Przedstawiały m.in. Jana Kochanowskiego umiejscowionego pod lipą, Bolesława Prusa z lalką w ręce, Henryka Sienkiewicza trzymającego w rękach płonącą pochodnię oraz miecz; uzupełnić związki frazeologiczne (np. być podobnym … , smalić …, przeczytać …); podać dwa zupełnie różne znaczenia  wyrazów i form gramatycznych (np. bal, kadż, koło).
    • Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Bibliotecznego dla klas drugich
     • Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Bibliotecznego dla klas drugich

     • Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich jesienny konkurs biblioteczny zatytułowany „Dudekówna szła z panem Pióro ”. Przystąpiły do niego 92 osoby, z których każda pracowała indywidualnie. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 8 różnego typu zadań, np.: uchwycić różnicę między parami wyrazów i wyobrazić sobie sytuację, w której mogą być one błędnie użyte (np. kompania - kampania; status - statut); wskazać środowisko, dla którego charakterystyczne są podane wyrazy i zwroty (np. chata, fura, starzy, kolo; dać zmianę, przetrenować się, złapać drugi oddech, spalony); podać właściwą wskazaną formę rzeczowników i wyrażeń (np. N l. mn. rzeczownika „liść”;   D l. poj. rzeczownika „tapczan”); odnaleźć błędy w zdaniach i tak je przekształcić, by były poprawne(np. Przyjeżdżając w piątek, pogoda była dość dobra.); podać nazwę polskiego miasta, w którym znajdują się np. Dwór Artusa czy romańskie rzeźbione drzwi brązowe.
    • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH
     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH

     • Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego  HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ” przystąpiły łącznie 52 osoby, z których każda pracowała indywidualnie. Jako ostatni, 23 IX, udział w konkursowych zmaganiach wzięli uczniowie z I b o profilu ogólnym. W ciągu ok. 40 minut należało wykonać  7 różnego typu zadań, np. : napisać, co znaczą podane regionalizmy: bumelek, miałki, tytka , …, a także przysłowia i powiedzenia: „Dwie niewieście i targ w mieście”, „Głos wołającego na puszczy”, „Zagiąć na kogo parol”, … ; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”: Prometeusza, Europę, Hefajstosa, … ; wyjaśnić podane hasła typu „dżamba”, „kminić akcję”, „lajtowy”, … . Zdaniem szkolnego bibliotekarza, organizatora konkursu, zadania nie były specjalnie trudne, a sprawdzanie konkursowych zestawów dostarczyło dużo emocji. A oto jak wyglądają ostateczne wyniki: I miejsce zdobyła Martyna Husak ; II –  Zuzanna Swędrowska, która dosłownie deptała Martynie po piętach, ponieważ miała tylko o 0,5 punktu mniej niż ona; III – Julia Klimek, której oddech Zuzanna prawie czuła na swoich plecach, bo miała jedynie o 0,5 punktu więcej. Wszystkie najwyżej punktowane miejsca przypadły w udziale dziewczętom z klasy I b. Jako zespół  najlepiej wypadła klasa I b o profilu humanistycznym, która zdobyła o 3,15 % więcej punktów  niż plasująca się na II pozycji I a o profilu biologiczno – chemicznym i o 4,1% niż zajmująca III miejsce I a o profilu ekonomiczno – informatycznym . Natomiast IV miejsce przypadło w udziale kl. I b o profilu ogólnym, którą od zwycięzców dzieli niewiele - 4,92 %.

      Szkolny bibliotekarz, dziękując uczniom klas pierwszych za udział  w konkursowym współzawodnictwie i wspólnie spędzony czas, już dziś zaprasza do następnej, już zaplanowanej wiosennej edycji konkursów w ramach Tygodnia Bibliotek.  [A. T.]

    • Zebranie z rodzicami
     • Zebranie z rodzicami

     • W środę 16 września o godz. 16.30 odbędzie się zabranie z rodzicami. Ze względu na ważną tematykę prosimy o obecność.

    • 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II
     • 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

     • Włączając się w obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II nasza szkolna biblioteka poleca uwadze czytelników szereg  posiadanych na stanie księgozbioru pozycji autorstwa Karola Wojtyły /Jana Pawła II lub o nim samym osób trzecich. Na dość bogaty biblioteczny zbiór składają się m.in. adhortacje apostolskie, encykliki: „Evangelium vitae: o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego”, „Familiaris consortio: o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym”, „Laborem exercens: o pracy ludzkiej”, „Redemptor hominis” i listy: „List do Rodzin”  z okazji Roku Rodziny 1994.

    • XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
     • XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

     • Tegoroczny XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zorganizowany pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” odbędzie się nieco inaczej, ponieważ w tym roku będziemy świętować on-line. Szkolny bibliotekarz ma nadzieję, że jak dotychczas będziemy razem. Przez cały tydzień, a i odrobinkę dłużej, zarówno na stronie biblioteki,  jak i na ogłoszeniach w Librusie będzie widniał  przygotowany przez nauczyciela bibliotekarza konkurs biblioteczny.
    • BLISKIE SPOTKANIA Z TWÓRCZOŚCIĄ SZEKSPIRA
     • BLISKIE SPOTKANIA Z TWÓRCZOŚCIĄ SZEKSPIRA

     •  Czwartkowa pogoda (5 III) sprzyjała uczniom klas I a i I b, którzy tego dnia pod opieką  p. Joanny Grędeckiej i p. Artura Knapa, swoich wychowawców oraz p. Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza, wybrali się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, aby obejrzeć świetnie zrealizowany spektakl  zatytułowany „Dzieła wszystkie Szekspira … w nieco skróconej wersji” w reżyserii Piotra Krótkiego, uznanego i wielokrotnie nagradzanego koszalińskiego aktora.                             
    • ODKRYWANIE HISTORII NASZEJ „MAŁEJ OJCZYZNY”
     • ODKRYWANIE HISTORII NASZEJ „MAŁEJ OJCZYZNY”

     •          W poniedziałek, 2 III , gościnne progi białogardzkiej  Izby Tradycji Regionalnej podlegającej Miejskiej Bibliotece Publicznej odwiedzili uczniowie kl. I b, nad którymi opiekę sprawował szkolny bibliotekarz. Na miejscu licealistów oczekiwały p. Patrycja Bazylińska i p. Aneta Ślepaczuk, które w sposób  pełny i ciekawy zaprezentowały stałe wystawy placówki: „Historię Ziemi Białogardzkiej”  skupiającej historyczne pamiątki oraz  przedmioty codziennego użytku związane z Białogardem i okolicami; „Wojciech Sawilski – artysta, pierwszy kustosz muzeum powojennego Białogardu” przybliżającej  życie i dorobek pierwszego powojennego białogardzkiego muzealnika, który nie tylko zaopiekował się muzeum, ale i doprowadził je do stanu świetności czyniąc z podrzędnego muzeum placówkę, w której odbywały się liczne tematycznie różnorodne wystawy, w tym sprowadzane z największych polskich muzeów,  dzięki czemu wzmianka o białogardzkim muzeum została zamieszczona w wydanym w  1950 r. „Przewodniku po muzeach polskich”; „Wystawę orderów i odznaczeń Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP w latach 1995 – 2005”  prezentującą szereg orderów i odznaczeń otrzymanych przez Aleksandra Kwaśniewskiego, rodowitego białogardzianina,  podczas jego prezydentury,  a które przekazał do nowo utworzonej izby jako wyraz szacunku dla białogardzian oraz okazanie przynależności i związków z miastem, które w czasie pełnienia najwyższej funkcji w państwie często odwiedzał.

      Interesująco poprowadzone spotkanie w ITR na pewno  wzmogło zainteresowanie młodzieży historią Białogardu i jego okolic oraz ich mieszkańców, a także rozbudziło apetyt na więcej. [A. T.]

    • Kalendarium wydarzeń w naszej szkole w styczniu i w lutym 2020r.
     • Kalendarium wydarzeń w naszej szkole w styczniu i w lutym 2020r.

     • 7-10 stycznia – matura próbna

       

      15 stycznia – zajęcia klasy I c w Sądzie Rejonowym w Białogardzie
       

      17 styczniawarsztaty dla klas I b i I c nt. komunikacji prowadzone przez pracowników PPP

       

      22 stycznia – wyjście klasy I c na wystawę do CKiSE

       

      25 stycznia– bal studniówkowy

       

      28 stycznia – wyjazd klas I c i I f do BTD w Koszalinie

       

      30 stycznia – wyjście klasy I d na wystawę do CKiSE

       

      31 stycznia – zajęcia dla klas III-ich prowadzone przez przedstawicieli Banku Spółdzielczego

       

      31 stycznia – wycieczka uczniów z klas I a, I c, I d, II b do Instytutu PAN w Sopocie i udział
      w warsztatach pt. „Ocean zmian”

       

      03 lutego – zajęcia klasy I d w Sądzie Rejonowym w Białogardzie

       

      25 lutego – warsztaty z WOPR dla klas I a, I b, I c

       

      27 lutego – warsztaty nt. zagrożenia hazardem dla klas I b, I c

       

      28 lutego – VIII Targi Edukacji i Pracy
       

    • Wyjazd klas I c i I f do BTD w Koszalinie
     • Wyjazd klas I c i I f do BTD w Koszalinie

     • We wtorek, 28 I, ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów klas pierwszych (I c, I f) miała przyjemność obejrzeć w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym zabawną sztukę zatytułowaną „Dzieła wszystkie Szekspira … w nieco skróconej wersji” w reżyserii Piotra Krótkiego, który znalazł się także w jej obsadzie obok Katarzyny Ulickiej – Pydy i Jacka Zdrojewskiego, uznanych koszalińskich aktorów.     
    • Wyjście klasy I c na wystawę "Kreacja i spekulacja"
     • Wyjście klasy I c na wystawę "Kreacja i spekulacja"

     • Od kilku dni w CKiSE można obejrzeć ciekawą wystawę prac studentów studiów licencjackich i magisterskich Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej powstałych w Pracowni Artystycznej Katedry Sztuk Plastycznych, a zatytułowaną „Kreacja i spekulacja”.
    • Kalendarium wydarzeń w naszej szkole w grudniu
     • Kalendarium wydarzeń w naszej szkole w grudniu

     • 2-13 grudnia - akcja charytatywna - zbiórka karmy na schronisko dla zwierząt

      3 grudnia - czytanie bajek w Przedszkolu nr 3

      4 grudnia - wycieczka edukacyjna do Berlina

      5 grudnia - warsztaty nt feminizmu dla klas I d, e, f prowadzone przez uczennice z klasy III c

                       - Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Krąg"

                       - rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Wiedzy i HIV/AIDS

      6 grudnia - "Słodkie Mikołajki"

                       - zajęcia z języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 4 prowdzone przez

                         uczniów z klasy III a

      9 grudnia - warsztaty z sądownictwa dla klasy II a

      10 grudnia - warsztaty nt feminizmu dla klas I a, b, c prowadzone przez uczennice z klasy III c

      11 grudnia - czytanie bajek w Przedszkolu nr 1

      12 grudnia - czytanie bajek w Przedszkolu nr 3

      13 grudnia - spotkanie z lokalnymi poetami dla klas II a, II b, III c

      18 grudnia - warsztaty dla klas III b, III c "Jak budować dobre relacje w Internecie?"

                         - wyjazd klas I d, II a do BTD w Koszalinie

                         - wyjazd klasy III a do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

      19 grudnia - warsztaty dla klasy I e nt samookaleczeń

      20 grudnia - szkolna wigilia

       

       

       

       

 • Aktualności

  • Kontakt

   • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
   • stacjonarny: 94 312-23-31 komórkowy: 519 849 355
   • ul. Grunwaldzka 46 78-200 Białogard Poland
   • Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
   • ePUAP /LO_Bialogard/SkrytkaESP
 • Galeria zdjęć

   brak danych