Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Bibliotecznego dla klas drugich
- Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich jesienny konkurs biblioteczny zatytułowany „Dudekówna szła z panem Pióro ”. Przystąpiły do niego 92 osoby, z których każda pracowała indywidualnie. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 8 różnego typu zadań, np.: uchwycić różnicę między parami wyrazów i wyobrazić sobie sytuację, w której mogą być one błędnie użyte (np. kompania - kampania; status - statut); wskazać środowisko, dla którego charakterystyczne są podane wyrazy i zwroty (np. chata, fura, starzy, kolo; dać zmianę, przetrenować się, złapać drugi oddech, spalony); podać właściwą wskazaną formę rzeczowników i wyrażeń (np. N l. mn. rzeczownika „liść”; D l. poj. rzeczownika „tapczan”); odnaleźć błędy w zdaniach i tak je przekształcić, by były poprawne(np. Przyjeżdżając w piątek, pogoda była dość dobra.); podać nazwę polskiego miasta, w którym znajdują się np. Dwór Artusa czy romańskie rzeźbione drzwi brązowe.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH
Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ” przystąpiły łącznie 52 osoby, z których każda pracowała indywidualnie. Jako ostatni, 23 IX, udział w konkursowych zmaganiach wzięli uczniowie z I b o profilu ogólnym. W ciągu ok. 40 minut należało wykonać 7 różnego typu zadań, np. : napisać, co znaczą podane regionalizmy: bumelek, miałki, tytka , …, a także przysłowia i powiedzenia: „Dwie niewieście i targ w mieście”, „Głos wołającego na puszczy”, „Zagiąć na kogo parol”, … ; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”: Prometeusza, Europę, Hefajstosa, … ; wyjaśnić podane hasła typu „dżamba”, „kminić akcję”, „lajtowy”, … . Zdaniem szkolnego bibliotekarza, organizatora konkursu, zadania nie były specjalnie trudne, a sprawdzanie konkursowych zestawów dostarczyło dużo emocji. A oto jak wyglądają ostateczne wyniki: I miejsce zdobyła Martyna Husak ; II – Zuzanna Swędrowska, która dosłownie deptała Martynie po piętach, ponieważ miała tylko o 0,5 punktu mniej niż ona; III – Julia Klimek, której oddech Zuzanna prawie czuła na swoich plecach, bo miała jedynie o 0,5 punktu więcej. Wszystkie najwyżej punktowane miejsca przypadły w udziale dziewczętom z klasy I b. Jako zespół najlepiej wypadła klasa I b o profilu humanistycznym, która zdobyła o 3,15 % więcej punktów niż plasująca się na II pozycji I a o profilu biologiczno – chemicznym i o 4,1% niż zajmująca III miejsce I a o profilu ekonomiczno – informatycznym . Natomiast IV miejsce przypadło w udziale kl. I b o profilu ogólnym, którą od zwycięzców dzieli niewiele - 4,92 %.
Szkolny bibliotekarz, dziękując uczniom klas pierwszych za udział w konkursowym współzawodnictwie i wspólnie spędzony czas, już dziś zaprasza do następnej, już zaplanowanej wiosennej edycji konkursów w ramach Tygodnia Bibliotek. [A. T.]
Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2020/2020
Wyniki rekrutacji
Moduł Wyniki rekrutacji został zmodyfikowany
XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: rozstrzygnięcie konkursu
Tegoroczny XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zorganizowany pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” z powodu narodowej kwarantanny odbył się nieco inaczej, świętowaliśmy on-line. Jednak, podobnie jak wcześniej, byliśmy razem.
100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II
Włączając się w obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II nasza szkolna biblioteka poleca uwadze czytelników szereg posiadanych na stanie księgozbioru pozycji autorstwa Karola Wojtyły /Jana Pawła II lub o nim samym osób trzecich. Na dość bogaty biblioteczny zbiór składają się m.in. adhortacje apostolskie, encykliki: „Evangelium vitae: o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego”, „Familiaris consortio: o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym”, „Laborem exercens: o pracy ludzkiej”, „Redemptor hominis” i listy: „List do Rodzin” z okazji Roku Rodziny 1994.
XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
- Tegoroczny XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zorganizowany pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” odbędzie się nieco inaczej, ponieważ w tym roku będziemy świętować on-line. Szkolny bibliotekarz ma nadzieję, że jak dotychczas będziemy razem. Przez cały tydzień, a i odrobinkę dłużej, zarówno na stronie biblioteki, jak i na ogłoszeniach w Librusie będzie widniał przygotowany przez nauczyciela bibliotekarza konkurs biblioteczny.
BLISKIE SPOTKANIA Z TWÓRCZOŚCIĄ SZEKSPIRA
- Czwartkowa pogoda (5 III) sprzyjała uczniom klas I a i I b, którzy tego dnia pod opieką p. Joanny Grędeckiej i p. Artura Knapa, swoich wychowawców oraz p. Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza, wybrali się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, aby obejrzeć świetnie zrealizowany spektakl zatytułowany „Dzieła wszystkie Szekspira … w nieco skróconej wersji” w reżyserii Piotra Krótkiego, uznanego i wielokrotnie nagradzanego koszalińskiego aktora.
ODKRYWANIE HISTORII NASZEJ „MAŁEJ OJCZYZNY”
W poniedziałek, 2 III , gościnne progi białogardzkiej Izby Tradycji Regionalnej podlegającej Miejskiej Bibliotece Publicznej odwiedzili uczniowie kl. I b, nad którymi opiekę sprawował szkolny bibliotekarz. Na miejscu licealistów oczekiwały p. Patrycja Bazylińska i p. Aneta Ślepaczuk, które w sposób pełny i ciekawy zaprezentowały stałe wystawy placówki: „Historię Ziemi Białogardzkiej” skupiającej historyczne pamiątki oraz przedmioty codziennego użytku związane z Białogardem i okolicami; „Wojciech Sawilski – artysta, pierwszy kustosz muzeum powojennego Białogardu” przybliżającej życie i dorobek pierwszego powojennego białogardzkiego muzealnika, który nie tylko zaopiekował się muzeum, ale i doprowadził je do stanu świetności czyniąc z podrzędnego muzeum placówkę, w której odbywały się liczne tematycznie różnorodne wystawy, w tym sprowadzane z największych polskich muzeów, dzięki czemu wzmianka o białogardzkim muzeum została zamieszczona w wydanym w 1950 r. „Przewodniku po muzeach polskich”; „Wystawę orderów i odznaczeń Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP w latach 1995 – 2005” prezentującą szereg orderów i odznaczeń otrzymanych przez Aleksandra Kwaśniewskiego, rodowitego białogardzianina, podczas jego prezydentury, a które przekazał do nowo utworzonej izby jako wyraz szacunku dla białogardzian oraz okazanie przynależności i związków z miastem, które w czasie pełnienia najwyższej funkcji w państwie często odwiedzał.
Interesująco poprowadzone spotkanie w ITR na pewno wzmogło zainteresowanie młodzieży historią Białogardu i jego okolic oraz ich mieszkańców, a także rozbudziło apetyt na więcej. [A. T.]
Kalendarium wydarzeń w naszej szkole w styczniu i w lutym 2020r.
7-10 stycznia – matura próbna
15 stycznia – zajęcia klasy I c w Sądzie Rejonowym w Białogardzie
17 stycznia – warsztaty dla klas I b i I c nt. komunikacji prowadzone przez pracowników PPP
22 stycznia – wyjście klasy I c na wystawę do CKiSE
25 stycznia– bal studniówkowy
28 stycznia – wyjazd klas I c i I f do BTD w Koszalinie
30 stycznia – wyjście klasy I d na wystawę do CKiSE
31 stycznia – zajęcia dla klas III-ich prowadzone przez przedstawicieli Banku Spółdzielczego
31 stycznia – wycieczka uczniów z klas I a, I c, I d, II b do Instytutu PAN w Sopocie i udział
w warsztatach pt. „Ocean zmian”03 lutego – zajęcia klasy I d w Sądzie Rejonowym w Białogardzie
25 lutego – warsztaty z WOPR dla klas I a, I b, I c
27 lutego – warsztaty nt. zagrożenia hazardem dla klas I b, I c
28 lutego – VIII Targi Edukacji i Pracy
VIII Targi Edukacji i Pracy
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii VIII Targi Edukacji i Pracy.
13
Wyjazd klas I c i I f do BTD w Koszalinie
- We wtorek, 28 I, ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów klas pierwszych (I c, I f) miała przyjemność obejrzeć w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym zabawną sztukę zatytułowaną „Dzieła wszystkie Szekspira … w nieco skróconej wersji” w reżyserii Piotra Krótkiego, który znalazł się także w jej obsadzie obok Katarzyny Ulickiej – Pydy i Jacka Zdrojewskiego, uznanych koszalińskich aktorów.
Wyjście klasy I c na wystawę "Kreacja i spekulacja"
- Od kilku dni w CKiSE można obejrzeć ciekawą wystawę prac studentów studiów licencjackich i magisterskich Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej powstałych w Pracowni Artystycznej Katedry Sztuk Plastycznych, a zatytułowaną „Kreacja i spekulacja”.
Kalendarium wydarzeń w naszej szkole w grudniu
2-13 grudnia - akcja charytatywna - zbiórka karmy na schronisko dla zwierząt
3 grudnia - czytanie bajek w Przedszkolu nr 3
4 grudnia - wycieczka edukacyjna do Berlina
5 grudnia - warsztaty nt feminizmu dla klas I d, e, f prowadzone przez uczennice z klasy III c
- Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Krąg"
- rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Wiedzy i HIV/AIDS
6 grudnia - "Słodkie Mikołajki"
- zajęcia z języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 4 prowdzone przez
uczniów z klasy III a
9 grudnia - warsztaty z sądownictwa dla klasy II a
10 grudnia - warsztaty nt feminizmu dla klas I a, b, c prowadzone przez uczennice z klasy III c
11 grudnia - czytanie bajek w Przedszkolu nr 1
12 grudnia - czytanie bajek w Przedszkolu nr 3
13 grudnia - spotkanie z lokalnymi poetami dla klas II a, II b, III c
18 grudnia - warsztaty dla klas III b, III c "Jak budować dobre relacje w Internecie?"
- wyjazd klas I d, II a do BTD w Koszalinie
- wyjazd klasy III a do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
19 grudnia - warsztaty dla klasy I e nt samookaleczeń
20 grudnia - szkolna wigilia
Szkolna wigilia
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkolna wigilia.
40
Wyjazd klas I d i II a do BTD w Koszalinie
Ostatni przedświąteczny tydzień obfituje w naszej szkole w różnego rodzaju kulturalne przedsięwzięcia, do których należy zaliczyć wyjazd klas I d i II a do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie na spektakl zatytułowany „Like Fake. Historia, której nie było”. Sztuka Tomasza Ogonowskiego jest przewrotną osadzoną w „sieciowej” współczesności opowieść o ponadczasowej wartości ludzkich uczuć rozgrywającą się w świecie nastolatków, w którym królują wszechobecny internetowy cynizm i zdziczenie obyczajów. Kluczem do zrozumienia sztuki jest zdanie wypowiadziane przez jednego z bohaterów: „Nic nie jest takie, jakim się wydaje”.
Spotkanie z lokalnymi artystami
- W piątkowe przedpołudnie, 13 XII, uczniowie klasy II b oraz grupy z II a i III c mieli wielką przyjemność spotkać się z trójką lokalnych poetów: pp. Jadwigą Kulik, Katarzyną Anną Śliwiak i Marianem Kwidzińskim, którzy są dobrze znani mieszkańcom Białogardu i okolic ze względu na fakt prezentowania swojej twórczości w ramach Białogardzkiego Klubu Miłośników Poezji „Cztery Pory Roku”. Goście zostali zaproszeni przez szkolnego bibliotekarza za życzliwym pośrednictwem p. Joanny Kowalewskiej.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie